Необходимо составить 10 вопросов пяти различных типов к тексту по английскому 1. Общий вопрос 2. Разделительный вопрос 3. Специальный вопрос 4....

Необходимо составить 10 вопросов пяти различных типов к тексту по английскому 1. Общий вопрос 2. Разделительный вопрос 3. Специальный вопрос 4....Необходимо составить 10 вопросов пяти различных типов к тексту по английскому 1. Общий вопрос 2. Разделительный вопрос 3. Специальный вопрос 4. Вопрос с OR (альтернативный) 5. Вопрос со словом Who, What (к подлежащему)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Did Tom visit Huck? Was the Judge Thatcher’s house on Tom’s way? 2. Huck was sick, wasn’t he? The water was brought and thrown into Tom’s face, wasn’t it? 3. Where did Tom learn of the Cardiff hill event? How many days did Tom and Becky spend in the cave? 4. Did he see Mississippi or Missouri river when he pushed his head through the small hole? Did Tom share the story of a wonderful adventure or not? 5. Who stayed by to see that Tom obeyed? Who accompanied Tom in the cave?