Почему перед глаголами стоят were???We were read about a new museum in a book.We were met his friends on the way.We had some money.We were went in...

Почему перед глаголами стоят were??? We were read about a new museum in a book.We were met his friends on the way.We had some money.We were went in...Почему перед глаголами стоят were??? We were read about a new museum in a book.We were met his friends on the way.We had some money.We were went in the museum.There we saw ships, planes and old cars. After we have got tickets to On Sunday Topsy read about a new museum.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
множественное кол-во человек. WE THEY YOU
Гость
Смотри, есть прошедшее время, а есть настоящее. В настоящем времени, во множественном числе используется глагол ARE, с местоимениями YOU, THEY. То же самое в прошедшем времени, только там не ARE, а WERE.