Помогите пожалуйста! Подчеркните в предложениях глагол-сказуемое и определите его видо-временную форму и залог. 1. A new power station is being built now in this town. 2.The automatic equipment was installed in our lab two mon...

Помогите пожалуйста! Подчеркните в предложениях глагол-сказуемое и определите его видо-временную форму и залог. 1. A new power station is being built now in this town. 2.The automatic equipment was installed in our lab two months ago
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. A new power station is being built now in this town. pres cont pass 2. The automatic equipment was installed in our lab two months ago. past simp pass