Countables or uncountables?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Uncountable: Chalk Water Paint Glue Cheese Glass (стекло) Salt Bread Paper (бумага – неисч. Но если речь идет о “газете” или “экзаменационных листах” тогда будет исчисляемым)  Countable: A ruler A rubber A dress A brush A glass (стакан) A pencil sharpener A felt tip A dictionary
Гость
Исчисляемые : chalk, a ruler, a dress, a brush,a dictionary, a rubber, a pencil shapener, a felt-tip , a glass Неисчисляемые : water, cheese, glue, paper , bread, salt, a paint, glass