1. Прочитайте, переведите, перескажите и задайте пять вопросов разных типов к тексту. Coca-Cola is probably the world’s best-known taste, and was the first truly global brand. Dr.John Smith Pemberton, a pharmacist from Atlanta,...

1. Прочитайте, переведите, перескажите и задайте пять вопросов разных типов к тексту. Coca-Cola is probably the world’s best-known taste, and was the first truly global brand. Dr.John Smith Pemberton, a pharmacist from Atlanta, Georgia, invented the drink. He mixed the Coca-Cola syrup, which was combined with carbonated water to make a popular soda fountain drink, in the local Jacob’s Pharmacy. The first customers, who paid a handsome 5 cents a glass, pronounced the drink to be “excellent,” “delicious and refreshing.” Dr. Pemberton’s partner and book-keeper, Frank M. Robinson, suggested the product’s unusual name and wrote it down in his florid handwriting, feeling that the “two C’s would look well in advertising.” The first advertisement for the drink appeared in the Atlanta Journal, and handpainted oilcloth signs indicated which soda fountains offered the product. This was just the first step in a fantastic co-operation between the brand and advertising, which has made the trademark universally recognized. A continuous stream of slogans have entered the collective consciousness, from “Drink CocaCola” in 1886, the iconic “I’d Like to Teach the World to Sing” television advertisement of 1971, right up to the simple assertion “Real” of today’s campaign.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Coca-Cola, вероятно, самый известный в мире вкус, и был первым по-настоящему глобальным брендом. Доктор Джон Смит Пембертон, фармацевт из Атланты, Джорджия, изобрел напиток. Он смешал Сироп Coca-Cola, который был объединен с газированной водой, чтобы сделать популярный фонтан соды Пить, в местной аптеке Джейкоба. Первые клиенты, заплатившие 5 центов за стакан, произнесли напиток «Отлично», «вкусно и освежающе». Партнер и букмекер Dr. Pemberton, Франк М. Робинсон, предложили Необычное имя и записал его в своем изящном почерке, чувствуя, что «два C» будут выглядеть Хорошо в рекламе. "Первая реклама для напитка появилась в Атлантском Журнале, и Расписанные вручную клеенчатые знаки указывали, какие содовые фонтаны предлагали этот продукт. Это было просто Первый шаг в фантастическом сотрудничестве между брендом и рекламой, который сделал Общепризнанный товарный знак. Непрерывный поток лозунгов вступил в коллективное сознание, от «Drink CocaCola "в 1886 году, знаменитый" Я бы хотел научить мир петь "телевизионную рекламу 1971, вплоть до простого утверждения «Реал» сегодняшней кампании.