Англ.яз. Выбрать правильный вариант
Англ.яз. Выбрать правильный вариант1) Не suddenly saw the answer to the problem that had occupied / had been occupying his mind for the last 2 months.
2) Tell me if you finish your article in May and when exactly you finish / will finish it.
Ответ(ы) на вопрос:
1) had been occupying - Past Perfect Continuous (длительный срок - в течение двух месяцев) 2) will finish (условное предложение первого типа)