Английкий помогите!!!

Английкий помогите!!!The Simpsons are animated Americans. It is a soft-satirical parody. The family consists of five people: Homer, the father, who likes alcohol; Marge, the mother, who has blue hair; Bart, a schoolboy; Lisa, who goes to school too and Maggie, the lovely baby. She doesn’t talk. They all love animals. Their favorite TV show is called “The Itchy and Scratchy show”. It is a parody on “Tom and Jerry” where a cat and a mouse hurt each other, but Itchy and Scratchy are much more violent. The show is set in the fictional town of Springfield, and makes fun of many aspects of the human condition, as well as American culture, society as a whole, and television itself. The Simpsons was an early hit for Fox and won several major awards. The Simpsons as cited as an influence on many animated sitcoms. Since its debut on December 17, 1989, the show has aired 403 episodes over 19 seasons. 2007 marks the 20th anniversary of The Simpsons. A feature-length film, The Simpsons Movie, was released worldwide by July 27, 2007. B is for Bart, M is for Marge B: Hi, mom! M: Hello, darling! B: Could you help me with my English test, please? M: Yes, sure! B: 31) What does this mean: “to rain cats and dogs”? M: A. it is sunny during the rain B. it rains heavily C. there are cats and dogs in the street B: 32) Oh, thank you!!! And what does “hit on” mean? M: A. find something unexpectedly B. hit somebody in the face C. become a music hit B: 33) Thank you so much!!! I’ve got another … questions. A. match of B. two of C. couple of M: Yes, darling! B: 34) What is “to pull one’s leg”? M: A. to play jokes on somebody B. to have the leg drawn up C. to hurt the leg B: 35) And “to do away”? M: A. to go away B. to put an end to C. to make somebody go away B: 36) Mom, and “something goes amiss”? M: A. something is not going well B. something goes on well C. something hurts me B: 37) What about “to make a do of it”? M: A. to make a carpet B. to use something properly C. be successful B: 38) The teacher said that I “played truant”. What did he mean? M: A. you skipped lessons B. you pretended to be dead C. you pretended to be ill B: 39) And he also said that our lesson will be “as good as a play”. What does it mean? M: A. very unusual B. very interesting C. very short B: 40) Moreover, he said that I should “play it cool”. What did he mean? M: A. you should be calm B. you are the best student C. you should study more B: Thank you, mom!!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Simpsons - оживляемые американцы. Это - мягко-сатирическая пародия. Семья состоит из пяти человек: Гомер, отец, который любит алкоголь; Мардж, мать, у которой есть синие волосы; Барт, школьник; Лайза, которая идет в школу также и Мэгги, прекрасный ребенок. Она не говорит. Они все любят животных. Их любимое телешоу называют “Зудящим и Неуклюжим показом”. Это - пародия на “Тома и Джерри” где кошка и мышь повреждают друг друга, но Зудящий и Неуклюжий намного более сильны. Показ установлен в вымышленном городе Спрингфилде, и высмеивает многих аспекты человеческого условия, так же как американская культура, общество как a целый, и телевидение непосредственно. Simpsons был ранним хитом для Лисы и победил несколько главные вознаграждения. Simpsons столь же процитированный как влияние на многих оживляемых комедии положений. Начиная с его дебюта 17 декабря 1989, показ передал 403 эпизода 19 сезонов. 2007 марок 20-ая годовщина Simpsons. Полнометражное фильм, Кино Simpsons, был выпущен во всем мире к 27 июля 2007. B для Барта, М. для Мардж B: Привет, мама! M: Привет, любимый! B: Вы могли помочь мне с моим английским тестом, пожалуйста? M: Да, уверенный! B: 31), Что, это означает: “чтобы литься кошками и собаками”? M: A. это солнечно во время дождя B. идет дождь в большой степени C. есть кошки и собаки на улице B: 32) О, спасибо!! ! И что действительно “совершает нападки на” скупом? M: A. находят кое-что неожиданно B. поразите кого - то в лице C. станьте хитом музыки B: 33) Огромное спасибо!! ! У меня есть другой … вопросы. A. состязание B. два из C. несколько M: Да, любимый! B: 34), Что должно “потянуть ногу”? M: A., чтобы играть шутки над кем - то B. составлять ногу C. повредить ногу B: 35) И, "чтобы покончить”? M: A., чтобы уйти B. положить конец C. заставить кого - то уйти B: 36), Мама, и “кое-что теряется”? M: A. кое-что не подходит B. кое-что продолжается хорошо C. кое-что причиняет мне боль B: 37) Что относительно, "чтобы сделать из этого”? M: A., чтобы сделать ковер B. использовать кое-что должным образом C. имейте успех B: 38) учитель сказал, что я "прогуливал". Что он подразумевал? M: A. Вы пропустили уроки B. Вы симулировали быть мертвыми C. Вы симулировали быть больными B: 39) И он также сказал, что наш урок будет “столь же хорош как игра”. Что это означает? M: Очень необычный A. B. очень интересный C. очень короткий B: 40) Кроме того, он сказал, что я должен “играть это прохладный”. Что он подразумевал? M: A. Вы должны быть спокойными B. Вы - лучший студент C. Вы должны учиться больше B: Спасибо, мама!!!
Гость
и? вопрос где?