Баылау тапсырмаларын орындадар. 1) Сын есімге мысалдар келтірідер . 2) Таматану тртібі жайлы гімелеп берідер. 3)Дрыс таматануды ережесін айтып берідер. 4) Адам азасына пайдалы
Баылау тапсырмаларын орындадар. 1) Сын есімге мысалдар келтірідер . 2) Таматану тртібі жайлы гімелеп берідер. 3)Дрыс таматануды ережесін айтып берідер. 4) Адам азасына пайдалы сусындар туралы айтып берерідер
Ответ(ы) на вопрос:
1аылды,демі,кешкі,арапайым,иманды. 2. Таматану режимі мыналарды амтиды: таматы абылдау мерзімділігі, тама абылдау аралыындаы зіліс, туліктік рациона кіретін калорияны блу. Трт мезгіл таматану анарлым тиімді болып табылады, йткені асазана кш біркелкі тсіп, тама шырындарыны таамды толы деп шыуын амтамасыз етеді. Таматы кн сайын белгілі бір мезгілде абылдау асазан слін нерлым шыл блу рефлексін алыптастырады. Трт мезгіл таматану кезінде туліктік рационды блу кн тртібіне жне деттенуіне байланысты істеледі. Рационды мынадай тртіппен блу анарлым тиімді болатын сияты: таертегі аса 25%, тстікке 15%, кешкі тамаа 25%. Аыры тама абылдау йыа дейін 2 саат брын болуы тиіс. Тнгі сменада жмыс істеген кезде кешкі ас кндік рационны 30% болуы тиіс, сонымен атар там аты тнгі сменаны екінші жартысына абылдау кзделеді.Сондай-а таматы біралыпты орыту шін таматы температуралы режиміні маызы зор. Ысты таматы температура 50— 60 С аспауы тиіс, ал суы таматы температурасы, детте, 10оС тмен болмауы керек.60 жастаы жне одан лкен адамдарды зат алмасу процесі нерлым тмен болып, жеке нрлі заттарды сііру абілеттілігі згереді. Таматы калориялылыы мен ауыз, май, углевод витаминдерді ажетсінуіні згеріп отыруы осыан байланысты Егде тартан шата, негізгі нрлі заттарды, млшерін азайтумен бірге сапа жаынан да шектеу ажет. Рационнан майлы ет сорпасын, озыйры тнбасын, тздытарды азайту немесе тіпті шыарыл тастау керек, уырылан, ысталан, ащы тздалан жне маринадталан таматарды (бауырлы сатау шін жне су мен тзды алмасуын нормаа келтіру шін) пайдалануды едуір шектеу сынылады. 37рамында едуір млшерде холестерині бар (жмыртаны сары уызы, уылдыры, май, бауыр т. б.) азытарды, майлы кейбір трлерін (мысалы, ой, шоша май ын т. б.) таматану рационынан азайту немесе шыарыл тастау сынылады. Малдан алынатын ауыздар мен майды ажетті млшерін ст німдерін пайдалану есебінен толытыруа болады. Сондай-а ккністер мен жемістерді делмеген кйінде кбірек пайдалану керек. Ас тзын пайдалануды азайту ажет. Егде тартан шата таматану режимін анарлым атал сатауа кіл блу керек.