Домашнее задание по английскому языку

Домашнее задание по английскому языкуПомогите пожалуйста составить рассказ на английском языке на тему "В каком городе я хотел бы жить и почему?" 10-20 небольших предложений)))Буду очень благодарен если кто то откликнется)))Заранее спасибо=)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I want to live in city Novocherkassk ( пример) because I hear that in this city there are many landmarks that i want to see. For example Musem of don cossaks. Novocherkassk is industrial center too. There is Big locomotive plant, that trains famous for all Russia. Novocherkassk is culture centere. There are many musems, churches, Big cathedral that hight is about 75 meters! Novocherkassk is educational city. There are many schools and universities. (тебе 5)