Make the nouns plural. Phenomenon, crisis, stimulus, index, antenna, formula, datum, nucleus, criterion, analysis, apparatus, basis, appendix, tableau, radius, miasma, hypothe

Make the nouns plural. Phenomenon, crisis, stimulus, index, antenna, formula, datum, nucleus, criterion, analysis, apparatus, basis, appendix, tableau, radius, miasma, hypothe sis, axis, genus, vertebra. Помогите пожалуйста
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Phenomena, crises, stimuli, indexes or indices, antennae or antennas, formulas or formulae, data, nuclei, criteria, analyses, apparatus or apparatuses, bases, appendixes or appendices, tableaux, radii or radiuses, miasmas, hypotheses, axes, genera, vertebrae.