Напишите пожалуйста синонимы к словам carefully, rudely

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
carefully - gingerly, cautiously, warily, closely, guardedly. rudely - roughly/
Гость
1)irefully, direfully, artfully, fatefully, hatefully, balefully, wakefully, harmfully, forcefully, wastefully, bashfully, usefully, tactfully, gracefully, fearfully, scornfully, shamefully, tunefully, gleefully, carnally, gainfully, tearfully, painfully, wailfully, peacefully, tastefully, fretfully, gratefully, cheerfully, hurtfully, dolefully, soulfully, guilefully, needfully, regretfully, watchfully, capitally, wilfully, vengefully, variously, fancifully, spitefully, forgetfully, varietally, mindfully, wrathfully, sinfully, wishfully, zestfully, willfully 2)crudely, shrewdly