Нужна помощь по англ.яз.

Нужна помощь по англ.яз.задание: употребите глаголы в нужном видовременной форме. определите видовременнуя форму. перевести на русский язык.
1. My car (to steal) last night.
2. I often (to meet) you at the corner of this street. You (to wait) for anybody ?
3. There (to be) a storm soon,look at the clouds.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
my car was stolen last night -моя машина была украдена прошлой ночью I often meet you at the corner of this street- я часто встречаю темя на углу этой улицы. Are you wait for anybody?-Ты кого- то ждёшь. There is going to be a storm soon, look at the clouds. скоро будет шторм, взгляни на облака (тучи)
Гость
1. My car (was stolen) last night. - was stolen - Past Simple Passive - Вчера вечером (ночью) у меня украли машину. 2. I often (meet ) you at the corner of this street. Do you (wait) for anybody? meet, wait - Present Simple Active - Я часто встречаю тебя на углу этой улицы. Ты кого-нибудь ждёшь? 3. There (will be) a storm soon,look at the clouds. - will be - Future Simple Active, look - the Infinitive - Скоро будет шторм, посмотри на облака.