Переведите на английский язык...грамотно!!!заранее спс=)

Переведите на английский язык...грамотно!!!заранее спс=)Переходите дорогу в специальных отведенных местах.
Не выбегайте на дорогу.
Старайтесь держаться освещенных и людных мест.
Не гуляйте до темноты.
Никогда не разговаривайте на улице с незнакомыми людьми.
Ни в коем случае не играйте на проезжей части дороги и на тротуаре.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Continue the road in the special designated areas. Do not run out on the road. Try to stay lit and crowded places. Do not wander to the dark. Never talk on the street with strangers. Do not play on the road part of the road and the sidewalk.
Гость
You pass a road in the special taken places. Not run out on a road. Try to stick to the lighted up and populous places. Not go for a walk to darkness. Never speak in the street with unknown people. Nowise not play on a roadtread and on a sidewalk.