Переведите плиз текст в русского на белорусский. оч надо

Переведите плиз текст в русского на белорусский. оч надоПоднялась большая тёмная туча, закрыла полнеба. Загромыхал гром.
Понёсся по лесным макушкам сильный вихрь.Зашумели,закачались деревья, закружились над тропинкой сорванные листья.
Упали первые тяжёлые капли. Сверкнула молния, ударил гром. Капля за каплей хлынул проливной даждь. После проливного дождя пахнет в лесу грибами.
В траве у тропинки прячутся крепкие боровики,розовеют мокрые сыроежки, краснеют нарядные мухоморы. Словно малые ребята, толпятся черноголовые подберёзовики.
Между белыми стволами берёз густо разросся молодой частый ельник. Здесь скрываются душистые грузди и красноголовые подосиновики.
А на лесных полянах показались первые рыжики, желтеют золотые лисички.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
не сама переводила а переводчик) Паднялася вялікая цёмная хмара, закрыла полнеба. Загромыхал гром. Панёсся па лясным Макушка моцны вихрь. Зашумели, запампаваўшы дрэвы, закружыліся над сцежкаю сарваныя лісце. Упалі першыя цяжкія кроплі. Бліснуў маланка, ударыў гром. Кропля за кропляй хлынул праліўны дай. Пасля праліўны дождж пахне ў лесе грыбы. У траве у сцяжынкі хаваюцца моцныя Баравік, розовеют мокрыя Сыраежкі, чырванеюць прыгожыя мухоморы. Нібы малыя хлопчыкі і дзяўчынкі, толпятся Чарнагалова подберезовики. Паміж белымі стваламі бяроз густа разросся малады часты ельнік. Тут хаваюцца духмяныя Груздев і красноголовые подосиновики. А на лясных палянах здаліся першыя Рыжыкаў, желтеют залатыя ліска.
Гость
Паднялася вялікая цёмная хмара, закрыла полнеба. Загромыхал гром. Панёсся па лясным Макушка моцны вихрь. Зашумели, запампаваўшы дрэвы, закружыліся над сцежкаю сарваныя лісце. Упалі першыя цяжкія кроплі. Бліснуў маланка, ударыў гром. Кропля за кропляй хлынул праліўны дай. Пасля праліўны дождж пахне ў лесе грыбы. У траве у сцяжынкі хаваюцца моцныя Баравік, розовеют мокрыя Сыраежкі, чырванеюць прыгожыя мухоморы. Нібы малыя хлопчыкі і дзяўчынкі, толпятся Чарнагалова подберезовики. Паміж белымі стваламі бяроз густа разросся малады часты ельнік. Тут хаваюцца духмяныя Груздев і красноголовые подосиновики. А на лясных палянах здаліся першыя Рыжыкаў, желтеют залатыя ліска.