Перевести на русский In March, the police turned to an age-old tool: A sketch artist, working off a photo of the corpse, penciled a portrait of what the man might have looked

Перевести на русский In March, the police turned to an age-old tool: A sketch artist, working off a photo of the corpse, penciled a portrait of what the man might have looked like when he was alive. The police released the sketch to the public last month. Over the decades, the case file on the murder has been passed down from one investigator to another. The most recent handoff, to Investigator Andrew D. Kinderman from Investigator Browne, took place in 2014. The men met over bags of evidence last week, a startling display of possible — yet thus far fruitless — clues found on the man’s person. His money consisted of five bills: three fifties, a five and a single. In addition to his green suit and dark necktie, he wore an overcoat. Beneath his white dress shirt were more layers: a long-sleeved, olive shirt, a T-shirt and pale blue pajamas. There were signs of modest means. His shoes were imitation leather. A hole in his underwear had been mended with a needle and thread. The wardrobe was a hodgepodge of international trade. The tag on one shirt was marked “Hering,” from Brazil; another, “Rimrock” from Taiwan. The galoshes were from Canada, his underwear from Korea and his tie from Playboy Neckwear. “For Men Who Think Young,” the label on the tie read. He had a plastic comb, a toothpick and, pinned inside a coat pocket, a small key. His most valuable possessions were a gold ring with a red stone and markings indicating that it had been made in Portugal, and, on his left wrist, an Omega Seamaster watch. Omega, based in Switzerland, made the watch that Neil Armstrong had worn on the moon about six months earlier, and the one President Kennedy wore at his inauguration eight years before that. Investigators contacted Omega, and the company was able to track the man’s watch from its manufacture to the store it was shipped to in 1960 — Portugal again.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
В марте полиция превратилась в инструмент векового: эскиз художника, отработкой фотографию трупа, карандашом портрет того, что человек мог бы выглядеть, когда он был жив. Полиция выпустила эскиз к общественности в прошлом месяце. На протяжении многих десятилетий, досье по делу об убийстве было передано от одного следователя к другому. Самая последняя передача обслуживания, к следователю Эндрю Д. Киндерман из Investigator Browne, состоялась в 2014 году они встретились через мешки доказательств на прошлой неделе, поразительный отображение возможно - еще до сих пор бесплодными - улики, найденные на человека человеком. Его деньги состояли из пяти законопроектов: три пятьдесят, пять и один. В дополнение к его зеленом костюме и темном галстуке, он носил пальто. Под его белой рубашки были больше слоев: с длинными рукавами, оливковый рубашка, футболка и бледно-голубые пижамы. Были признаки скромными средствами. Его ботинки были кожзаменитель. Отверстие в нижнем белье было починили с помощью иглы и нити. Шкаф был мешаниной международной торговли. Тег на одной рубашке был отмечен "Геринг" из Бразилии; другой, "Римрок" из Тайваня. Галоши были из Канады, его нижнее белье из Кореи и его галстук из Playboy галстуков. "Для мужчин, кто думает Янг," ярлык на галстуке чтения. У него был пластиковый гребень, зубочистку и, прикрепленную внутри карман пальто, маленький ключ. Его самые ценные вещи были золотое кольцо с красным камнем и разметки, обозначающей, что это было сделано в Португалии, и, на его левом запястье, на часы Omega Seamaster. Омега, базирующаяся в Швейцарии, сделал часы, которые носил Нил Армстронг на Луне около шести месяцев назад, и тот, президент Кеннеди носил на своей инаугурации восемь лет до этого. Следователи связались Omega, и компания была в состоянии отследить часы этого человека от его производства до магазина он был отправлен в 1960 году - Португалия снова.