Перевод на англ: Я рад что рассказал вам эту историю. Я рад что мне рассказали эту историю.
Ответ(ы) на вопрос:
I am glad that told you this story. I am glad that I was told this story. в контакте есть отличный переводчик
I am glad to tell you this story/ I glad that you have told me this story/
I am glad that told you this story. I am glad that I was told this story.
I am glad that have told to your this story. I am glad that to me have told this story.