Плиз помогите, с заданием по английскому.
Плиз помогите, с заданием по английскому.Task 7. Write less, the least, fewer, the fewest. Of all British cars, this one uses (1) petrol. It also needs (2) repairs. (3) girls than boys do mathematics at university. This may be because girls get (4) encouragement to study maths at school. As the years went by, they had (5) things to say, and (6) interest in talking to each other. Do you want more time and (7) money, or more money and (8) time? Liz is very clever, but she has got (9) self-confidence of anyone I know. I will explain the matter in (10) words. Task 8. Put less, the least in each blank, with one of the words in the brackets (interested, confident, politely, prosperous, optimistic, fluently). I feel (1) about the future than I did a year ago. My mother is (2) person you can imagine. I spoke English (3) a year ago than I do today. I think this country is (4) than it was a year ago. People from the north of my country speak (5) than people from the south. They are not in (6) in you.
Ответ(ы) на вопрос:
Задача 7. Создать меньше, как минимум, реже, будет наименьшим. Из всех британских автомобилей, на этот раз использует (1) бензина. Необходимо также (2) ремонт. (3) девушек, чем юношей делать математику в университете. Это может быть потому, что девушки получают (4) поощрение изучения математики в школе. Как с годами, они (5), что сказать, и (6) интерес в разговоре друг с другом. Хотите больше времени и (7) деньги, или больше денег, и (8) время? Лиз очень умный человек, но она есть (9) уверенность в себе, кого я знаю. Я объясню, дело в (10) слова. Задача 8. Положите меньше, мере, в каждой пустой, с одним из слов в скобках (интересно, уверенный в себе, вежливо, процветающей, оптимистичный, свободно) . Я чувствую (1) о будущем, чем я сделал год назад. Моя мама (2) человека, которого вы можете себе представить. Я говорил по-английски (3) год назад, чем я сегодня. Я думаю, эта страна (4), чем это было год назад. Люди с севера, в моей стране говорят (5), чем люди с юга. Они не в (6) в вас.