Помогите перевести предложения с русского на английский....
Помогите перевести предложения с русского на английский....1)Он построил дом до 1990 года.
2)Он ждал тебя весь вечер.
3)Она сейчас моет посуду.
4)Когда ты был в Туле?
5)Я никогда не был в Туле.
2)Он ждал тебя весь вечер.
3)Она сейчас моет посуду.
4)Когда ты был в Туле?
5)Я никогда не был в Туле.
Ответ(ы) на вопрос:
1)Он построил дом до 1990 года. - He had built a house prior to (by) 1990. 2)Он ждал тебя весь вечер. - He was waiting for you the whole evening. 3)Она сейчас моет посуду. - She is washing the dishes (now.) 4)Когда ты был в Туле? - When WERE you in Tula? 5)Я никогда не был в Туле. - I have never been to Tula.
1)He had built the house before 1990. 2) He was waiting for you all th evening. 3)She is washing up now. 4)When have you been in Tula? 5)I have never been to Tula.
1) He built a house before 1990. 2) He was waiting for you all evening. 3) It is now washing dishes. 4) When you were in Tula? 5) I have never been to Tula.
1. It has constructed the house till 1990. 2. He waited for you all the evening long. 3. She now washes ware. 4. When you were in Tula? 5. I never was in Tula.