ПОмогите плз с англ.яз(заранее огромное спасибо)

ПОмогите плз с англ.яз(заранее огромное спасибо)Нужно предумать как можно больше предложений с предлогом хэв (have)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I have a dog We have much time to go to the cinema Have you ever been in London? Have you ever listening Slipknot? Do you have a pen? )))
Гость
Have you ever been to London? The pupils have written a dictation. My friends have helped me to solve a difficult problem. I have learnt a poem. I have eaten my breakfast. We have written a letter. Have you put the dishes on the table? I have bought milk for milk shakes. I have ordered a bottle of apple juice. Have they recorded their favourite film on their video recorder. I have translated a difficult article from German into Russian...
Гость
I have a dog. Типо таких?
Гость
Не знаю ни одного предложения с предлогом хэв (have)