Помогите.. составьте пожалуйста предложения из словосочетаний английских (вн)

Помогите.. составьте пожалуйста предложения из словосочетаний английских (вн)to spend time
to read science fiction
to do sport
to join a sport club
to meet people
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I spend much time reading science fiction. 2. My brother likes to do sport, so he joined a sport club last summer. 3. Do you want to meet new people here?
Гость
это какой класс простите??? ? i and my friend spend a lot of time together i find a lot of science fiction in this book