Помогите составить диалог. Помогите составить диалог на английском на тему ПОГОДА

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
-Hi, Ann. -Hi, Sergei -How are you? -Fine, thanks. -What are you going to do this evening? -I don`t know. It is likely I`ll stay at home. It is cloudy and forecast is not good. -Oh, come on. The forecasts lie very often. Rain is unlikely this time of year. -I`d better stay at home. I don`t want to get cold one more time. Come to my home. We can watch DVD. -OK.