Пожалуйста,помогите перевести предложения с русского на английский!!!Заранее спасибо!

Пожалуйста,помогите перевести предложения с русского на английский!!!Заранее спасибо!1.Моя комната такая же светлая,как ваша.2.Киев не такой большой,как Москва.3.Ленинградское метро такое же красивое,как московское?-Да.4.Вашей матери столько же лет,сколько вашему отцу?-Нет,мать не такая старая,как отец.5.Вчера погода была не такая хорошая,как сегодня.6.В этом году ваша дочь учится так же хорошо,как и в прошлом году?7.Я уже не возвращаюсь домой так поздно,как раньше.8.Я не буду завтра так занят,как сегодня.9.Если завтра будет такая же плохая погода,как сегодня,мы не поедем за город.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Что-то типо такого 1.Мy room such light,as vasha.2.Kiev not such big,as MOSKVA.3.LENINGRADSKOE metro such beautiful,as moskovskoe?-DA.4.VASHEY full-grown as much as years as your otcu?-No,mother not such aging,as otec.5.Vchera weather was not such good,as segodnya.6.V this year your daughter learns in the same way well,either as in past godu?7.YA already do not return home so late,as ranishe.8.YA not shall tomorrow so occupied,as segodnya.9.Esli will tomorrow be such bad weather,as today,we shall not go for city.
Гость
1. My room same light, as ваша. 2. Kiev not such big, as Moskva.3. The Leningrad underground same beautiful, how Moscow?-Da.4. Your mother as much years, how many to your father? - Is not present, mother not such old, as отец. 5. Yesterday weather was not such good, as сегодня. 6. This year your daughter studies as well, as well as last year? 7. I any more do not come back home so late, as раньше. 8. I will not be tomorrow so is occupied, as сегодня. 9. If tomorrow there will be a same bad weather as today, we will not go for a city. http://www.translate.ru/