Раскройте скобки. Поставьте глагол в нужную временную форму. Переведите:
Раскройте скобки. Поставьте глагол в нужную временную форму. Переведите:1.What you (do) now?
2.At six o’clock yesterday we (listen) to a very interesting lecture.
3.You (skate) last Sunday?
4.Every day the boss (enter) the office at nine.
5.You (read) at this time tomorrow?
3.You (skate) last Sunday?
5.You (read) at this time tomorrow?
Ответ(ы) на вопрос:
1. What ARE you (doing) now? 2. At six o’clock yesterday we (were listening) to a very interesting lecture. 3. DID you (skate) last Sunday? 4. Every day the boss (entersis entering - если нужно подчеркнуть пунктуальность босса: -) the office at nine. 5. WILL you (be reading) at this time tomorrow?
1)What are you doing now ? 2)At six o’clock yesterday we were listenning to a very interesting lecture. 3)You sketed last Sunday? 4)
1. Что Вы (делаете) теперь? 2. В шесть часов вчера мы (слушаем) очень интересную лекцию. 3. Вы (конек) в прошлое воскресенье? 4. Каждый день босс (входит) в офис в девять. 5. Вы (читаете) в это время завтра? Извините только перевод
what are you doing now At six o’clock yesterday we listened to a very interesting lecture. Did you skate last sunday? Every day the boss enters the office at nine. will You read at this time tomorrow?