2) Переведи в косвенную речь вопросительные предложения. Linda asked: “When are you going on holiday?” Mary wondered: “How many books do you have in your house?” Professor asked: “Did you get your home task for the next lesson?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Linda asked, where I am going on holiday. Mary wondered how many books I have in my house. Professor asked did I get my homework task for the next lesson.
Гость
linda asked me when i am goinging on holiday. Mary asked to me hoq many books i gave in my house. Professor asked me did i get my home task for the next lesson