6 предложений на тему "что надо делать, чтобы быть здоровым" и с вспомогательными глаголами маст и шуд

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
To be healthy you must eat right and to respect the day . If a person does not eat fruits , vegetables and other healthy food , only chips and other harmful products then , his body soon dies . The man begin to hurt the kidneys , due to the fact that he is not properly fed . Many children today do not observe the day , and go to bed at 12 : 000 am . The child needs to sleep 9 -10 hours a day otherwise his eyes will appear bags , headache . Children who eat right and keep the mode fun , positive and healthy !
Гость
Я считаю, что для этого нужно делать зарядку по утрам. Также следует питаться правильно. Для здоровья нельзя курить и употреблять алкоголь и наркотические средства. Для здоровья надо пить витамины и следить за собой. как-то так,прости,но я незнаю что такое маст и шуд