Английский язык, 10 баллов.

Английский язык, 10 баллов.Составте пожалуйста кому не трудно предложения:
1. 3 предложения с to do
2. 3 предложения с to be
3. 3 предложения to has.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I have to do my homework every day. Marina does her hair every Friday Sergei does his job very well. This movie should be interesting. You need to work hard if you want to be professional. To be honest, I don`t know what to say или She wants to be honest with me. She has to write this report as soon as possible. He has to repair this air conditioner today. Yuri has two sisters and a brother.
Гость
а нужно именно в инфинитиве?