Английский язык???косвенная речь
Английский язык???косвенная речьPort the statements in writing:
“It’s time to go out”, she said.
“She looks very pretty today”, said Paul.
“Mum is making a cake now”, said Tom.
“We went to Australia two years ago,” she said.
“He can’t be serious,” Tim said.
“I’m tired,” she said.
“This letter hasn’t been opened,” Helen said.
“We are leaving,” the father said.
“She is older than me,” Margaret said.
“We have been on friendly terms for years”, Mark said.
“It’s time to go out”, she said.
“Mum is making a cake now”, said Tom.
“He can’t be serious,” Tim said.
“I’m tired,” she said.
“We are leaving,” the father said.
“She is older than me,” Margaret said.
Ответ(ы) на вопрос:
She said it was time to go out Paul said she looked very pretty today Tom said that mum was making than She said that they had gone to Austr two years ago Tim said that he could not be serious She said that she was tired Helen said that that letter had been opened Ht farther said that we was leaving Marg said that she was older than me Mark said that they had been
"Настало время, чтобы выйти", сказала она. "Она выглядит очень красиво сегодня", сказал Поль. "Мама делает торт сейчас", сказал Том. "Мы ездили в Австралии два года назад, сказала она. "Он не может быть серьезным, сказал Тим. "Я устал", сказала она. "Это письмо не было открыто", сказала Елена. "Мы уходим, сказал отец. "Она старше меня", говорит Маргарет. "Мы были в дружеских отношениях несколько лет", сказал Марк.
перевести? время выходить-сказала она она сегодня прекрасно выглядит-сказал Пол мама сейчас печет торт-сказал Том мы уехали в Австралию 2 года назад-сказала она он не может быть серьёзным-сказал Тим я устала-сказала она это письмо не было вскрыто-сказала Хелен мы уходим-сказал отец она старше меня-сказала Маргарет ....