А)Вставьте местоимение в обьективном падеже. 1.You can see ...(его) in the corner. 2.Do you like that picture?-I like .....(её). 3.I am very glad to see....(их) 4.Give ..... (нам) your book. б) Поставьте существительные во множ...

А)Вставьте местоимение в обьективном падеже. 1.You can see ...(его) in the corner. 2.Do you like that picture?-I like .....(её). 3.I am very glad to see....(их) 4.Give ..... (нам) your book. б) Поставьте существительные во множественном числе,сделав необходимые изменения в предложении: 1.That is a book. 2.The woman is a teacher. 3.The girl has a pen. 4.The man has a car.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. You can see ... him (его) in the corner. 2. Do you like that picture?-I like ..... it (её). 3. I am very glad to see.... them (их) 4. Give ..... us (нам) your book. 1. Those are books. 2. The women are teachers. 3. The girls have pens. 4. The men have cars.