Где можно найти в интернете высказывания о белорусском языке?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Як даўней была мова руская, Старадаўняя, беларуская, На табе з Літвой красавалася, За найлепшую называлася. У ёй пісаліся твае граматы, Аб чым сьведчуць старыя пэргамэнты, Каралі, князі з баярамі Карысталіся яе дарамі… А цяпер яна занядбаная, Як найгоршая, як паганая. Здабывай правы — старадаўнія. Гэтыя ўзвышаныя словы пра беларускую мову напісаў вядомы дзяяч беларускага Адраджэньня Язэп Драздовіч у паэме “Трызна мінуўшчыны” (1936 г.) . Сярод беларускіх мастакоў ХХ стагодзьдзя яму належыць, бадай, найбагацейшая літаратурная спадчына. усё ж мы паўторым, што гаварыў Міцкевіч: “... З усіх славянскіх народаў русіны, гэта значыць сяляне Пінскай, часткова Мінскай і Гродзенскай губерняў, захавалі найбольшую колькасць агульнаславянскіх рыс. У іх казках і песнях ёсць усё. Пісьмовых помнікаў у іх мала, толькі Літоўскі Статут напісаны іх мовай, самай гарманічнай і з усіх славянскіх моў найменш змененай. Усю сваю гісторыю на зямлі яны прайшлі ў страшэннай галечы і прыгнёце 5 . І яшчэ; “... На беларускай мове, якую называюць русінскай альбо літоўска-русінскай.. .гаворыць каля дзесяці мільёнаў чалавек; гэта самая багатая і самая чыстая гаворка, яна ўзнікла даўно і цудоўна распрацавана. У перыяд незалежнасці Літвы вялікія князі карысталіся ёю для сваёй дыпламатычнай перапіскі”. http://kamunikat.fontel.net/www/knizki/mab/mickievicz/03.htm