Как переделать данные предложения в косвенную речь, поставив глагол в главном пре

Как переделать данные предложения в косвенную речь, поставив глагол в главном предложении в прошедшем времени: 1. The teacher will give you further instructions. 2. The lecture will begin in five minutes. 3. Could i speak to Mr. Smith, please?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The teacher said he would give you further instructions As they said the lecture would begin during five minutes I asked if I could speak to Mr. Smith