Make или do ?

Make или do ?Помогите пожалуйста, надо вместо "..." поставить make или do, но не знаю, где и почему ставить. Поискала материал на эту тему, но всё равно плохо поняла.. 1. J. K. Rowling... a French course when she was young. 2. J. K. Rowling make a mistake when she became a secretary. 3. In Portugal Rowling... a lot of progress with her writing. 4. What did she... in Portugal? — She taught English. 5. In Portugal J. K. Rowling do sports. 6. In Edinburgh J. K. Rowling... all the housework herself. 7. When J. K. Rowling needed money, one of her friends... her a favour. 8. Rowling... a lot of money with her books. 9. Nowadays J. K. Rowling... a lot of writing. 10. J. K. Rowling make friends all over the world thanks to Harry Potter.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
второй ответ верен, за исключением: 1 действительно did без вопросов 7 выражение to do a favor
Гость
1. J. K. Rowling TOOK (DID - ?) a French course when she was young. 2. J. K. Rowling maDE a mistake when she became a secretary. 3. In Portugal Rowling MADE a lot of progress with her writing. 4. What did she DO in Portugal? — She taught English. 5. In Portugal J. K. Rowling DID (DOES) sports. 6. In Edinburgh J. K. Rowling DID all the housework herself. 7. When J. K. Rowling needed money, one of her friends MADE her a favour. 8. Rowling MADE a lot of money with her books. 9. Nowadays J. K. Rowling DOES (IS DOING) a lot of writing. 10. J. K. Rowling HAS MADE friends all over the world thanks to Harry Potter.
Гость
1. J. K. Rowling make a French course when she was young. 4. What did she do. in Portugal? — She taught English. 6. In Edinburgh J. K. Rowling do all the housework herself. 7. When J. K. Rowling needed money, one of her friends.make her a favour. 8 make 9 do