Написать отрицание и вопрос 1 . Она выпила молоко вчера 2. Они написали диктант два дня назад 3. Мы прочитали этот текст на прошлой неделе 4. Я поела вчера картошку 5. Он получил письмо 3 дня назад

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. - She didn't drink milk yesterday.    ? Did she drink milk yesterday? 2. - They didn't write a dictation two days ago.     ? Did they write a dictation two days ago? 3. - We didn't read this text last week.     ? Did we read this text last week? 4. - I didn't eat potato yesterday.     ? Did you eat potato yesterday? 5. - He didn't get a letter three days ago.     ? Did he get a letter three days ago?