Напишите к этим странам: язык и столицу Portugal Belguim Japan Finland Poland Spain the UK New Zealand Mexico Russia China Norway Sweden the Netherlands Bulgaria France the USA Canada India Egypt Germany Denmark Switzerl...

Напишите к этим странам: язык и столицу Portugal Belguim Japan Finland Poland Spain the UK New Zealand Mexico Russia China Norway Sweden the Netherlands Bulgaria France the USA Canada India Egypt Germany Denmark Switzerland Turkey Brazil Armenia Georgia Greece Hungary Italy ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА!!СРОЧНО!! ЗАРАНЕЕ СПАСИБО)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Portugal - Portuguese (Lisbon) Belgium - Dutch, French, and German. (Brussels) Japan - Japanese (Tokyo) Finland - Finnish (Helsinki) Poland-  Polish (Warsaw) Spain - Spanish (Madrid) the UK- English (London) New Zealand -Māori (Wellington) Mexico - Mexican (Mexico City) Russia - Russian (Moscow) China - Beijing (Chinese) Norway -  Norwegian(Oslo) Sweden -  Swedish (Stockholm)  Italy - Italian (Rome)