Напишите рассказ на английском почему книги так популярны, используя выражения. 10 предложений

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Books have become very popular nowadays. And I find it amazing. I believe that books have become popular because they are much more interesting than the same movie, you can imagine it in your head, it develops your imagination. Now there are a lot of types of books, such as: mysticism, scientific, detectives, novels, adventures, and others. So I prefer adventure. In these books is always an exciting story.You can take the book of Indiana Jones. In all volumes of Indiana Jones there are adventures where he bravely saves someone or something.And back to books, books help us understand a lot. Read books and develop your mind. Я использовала вроде только одно слово, но я думаю сойдёт)