Нужно поставить глаголы в следующих предложениях в утвердительную , вопросительн

Нужно поставить глаголы в следующих предложениях в утвердительную , вопросительную и отрицательную формы Past Simple 1. (to do ) morning exercises . 2 He (to work ) at a factory . 3 She ( sleep ) after dinner . 4 We ( to work ) part-time . 5 They ( to drink ) tea every day. Прошу побыстрее спасибо заранее
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I do morning exercises . Do you do morning exercises? I don't do morning exercises. 2 He works at a factory . Does he work at a factory? He doesn't work at a factory 3 She sleeps after dinner . Does she sleep after dinner? She doesn't sleep after dinner 4 We work part-time . Do you work part-time? We don't work part-time 5 They  drink  tea every day. They don't drink tea every day Do they drink tea every day?