Образуйте сравнительную и превосходную степень от следующих прилагательных и наречий narrow,calm,modern,yellow,comfortable,difficult заранее спасибо!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
narrower, the narrowest Calmer, the calmest more modern, the most modern yellower, the yellowest more comfortable, the most comfortable more difficult, the most difficult