Определите по грамматическим признакам, какой частью речи является слово, оформленное окончанием -s, какую функцию это о

1. A friend of mine studies at our University. 2. This young engineer’s projects are very interesting. 3. Students do their practical work in well-equipped laboratories and studies. 4. He used the result of these analyses in his work. 5. Electricity lights our streets and houses. 6. Their institute houses both physical and chemical laboratories.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Частью речи - существительное, функция - обозначает множественное число.