Переведите из действительного залога в страдательный,дайте два варианта в тех случаях,где это возможно. 1-Tom offered me a job. 2-Someone has show Tom the new apartment. 3-The boss pays Tom $100 every week. 4-They asked me diff...

Переведите из действительного залога в страдательный,дайте два варианта в тех случаях,где это возможно. 1-Tom offered me a job. 2-Someone has show Tom the new apartment. 3-The boss pays Tom $100 every week. 4-They asked me difficult questions at the exam. 5-My frien teacher me English. 6-Sasha is teling Tom a joke.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. A job was offered to me by Tom 2. The new apartment has been shown to Tom 3. $100 is paid Tom every week 4. Difficult questions were asked me at the exam. 5. I am taught English by my friend 6. A joke is being told Tom by Sasha