Перевести и ответить на вопросы HEADACHE p.42 Headache is a symptom of many diseases. It may occur with common cold, fever, eye strain or hunger. It may accompany mumps, malaria, measles and many other infections. But if severe...

Перевести и ответить на вопросы HEADACHE p.42 Headache is a symptom of many diseases. It may occur with common cold, fever, eye strain or hunger. It may accompany mumps, malaria, measles and many other infections. But if severe headache persists you should consult a doctor. Frequent and persistent headache may sometimes be a symptom of brain tumour. 1) Headache is a symptom of many diseases, isn't it? 2) Does it accompany measles and malaria? 3) What is a symptom of brain tumour?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Головная боль симптом многих болезней. Она может возникать из-за обычной простуды, лихорадки, напряжения зрения или голода.  Может сопровождаться свинкой, малярией, корью и многими другими инфекциями. Но если острая головная боль не пропадает со временем Вам стоит проконсультироваться у доктора. Частая и постоянная головная боль иногда может быть симптомом опухоли мозга. 1) Головная боль симптом многих болезней? - Yes, it is. 2) Она сопровождается корью и малярией? - Yes, sometimes it may accompany malaria and measles. 3) Какой симптом опухоли мозга? - Frequent and persistent headache is a symptom of brain rumour.