Перевидите предложение,напиши отрицательное предложение и задай 3-5 вопросовThey were in London with their teachers

Перевидите предложение,напиши отрицательное предложение и задай 3-5 вопросов They were in London with their teachers
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
They were in London with their teachers Они были в Лондоне с их учителями.-перевод They were not in London with their teachers-отрицание Were they in London with their teachers?-общий вопрос They were in London with their teachers, were not they?- разделительный вопрос Were they in London with their teachers or parents? -альтернативный вопрос Who was in London with their teachers?-вопрос к подлежащему