ПЕРЕВОД ИЗ ПЕРЕВОДЧИКА НЕ ПРИНИМАЕТСЯ !!!!!! Australia. Many Australia come together on St Patrick’s Day to celebrate Irish culture and remember St Patrick. Some organizations hold St Patrick’s Day breakfasts and lunches where ...

ПЕРЕВОД ИЗ ПЕРЕВОДЧИКА НЕ ПРИНИМАЕТСЯ !!!!!! Australia. Many Australia come together on St Patrick’s Day to celebrate Irish culture and remember St Patrick. Some organizations hold St Patrick’s Day breakfasts and lunches where lucky draw prizes are given and Irish food and drinks are served. On St Patrick’s Day parades people wear traditional Irish costumes or dress in green. Ireland. Many families prepare their homes for Easter Sunday by doing “spring cleaning” to prepare the house for blessing by the local priest which is a religious ceremony that dates back hundreds of years.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Австралия. Много австралийцев приходят вместе на день Святого Патрика что бы отпраздновать Ирландскую культуру и вспомнить Святого Патрика. Некоторые организации проводят День Святого Патрика, продавая завтраки и ланчи, где везунчики выигрывают призы и им дают ирландскую еду и напитки. На парадах в честь дня Св. Патрика люди носят традиционные Ирландские костюмы или они одеты в зеленое. Ирландия. Много семей готовят ихние дома к Пасхальному Воскресенью, делая "весеннюю чистку" для того, что бы приготовить дом для благословения местного священника который проводит церемонию, которая проводилась сотни лет назад.