Помогите отдаю все что есть.(18 БАЛЛОВ). Переделайте предложения в - ?.В таком време?

Помогите отдаю все что есть.(18 БАЛЛОВ). Переделайте предложения в - ?.В таком време??и в котором они стоят. (-отрицательное ?вопросительное.) 1.Maslenitsa is one of the most popular festivals in Russia. 2.Blini - are very important in the celebration of Maslenitsa. 3.They are given to friends. 4.Blini are a symbol of the sun! 5.It starts on Monday and ends on Sunday. Все, жду ответа заранее спасибо.