Помогите плийз!!!!надо перевести эти предложения на англ яз без помощи переводчика
Помогите плийз!!!!надо перевести эти предложения на англ яз без помощи переводчикаВо-первых,я предпочитаю не бояться рисковать,Иду смело на препятствия и преодалеваю их.Во-вторых,стараюсь не часто думать о своих проблемах и переживаниях.В-третьих,избавляюсь от страхов. Они только мешают жить.Из-за них всё самое интересное и яркое в жизни можно просто пропустить.
Ответ(ы) на вопрос:
Firstly, I prefer not to be afraid of running risks. I easily overcome obstacles. Secondly, I try not to think about my problems and feelings too much. Thirdly, I try to get rid of my fears. They just hinder to live. Having lots of fears you may miss the most interesting and the brightest events of your life.
Firstly, I prefer to overcome obstacles and not to afraid of risk. Secondly, I try not to think about my problems and worries often. Thirdly, I get rid of my fears, they prevent me from the most bright side of my life.