Помогите по англе парюсь уже где то час
Помогите по англе парюсь уже где то часRewrite the sentences in the Passive voice
Model: Somebody robbed the house last year. - The house was robbed.
When did somebody rob the house? - When was the house robbed?
1. Somebody lost the keys in the garden.
2. Somebody will send an e-mail tomorrow.
3. Somebody has already borrowed the money.
4. Somebody will charge a fine
5. Somebody makes phone calls every day.
6. When did somebody publish the book?
7. Somebody is watching TV.
8.What did somebody use to make pizza?
Если не в лом напишите к каждому по образцу
4. Somebody will charge a fine
6. When did somebody publish the book?
7. Somebody is watching TV.
8.What did somebody use to make pizza?
Ответ(ы) на вопрос:
1. Somebody lost the keys in the garden. - The keys were lost in the garden . ( PAST SIMPLE) 2. Somebody will send an e-mail tomorrow. - An e-mail will be sent tomorrow. (FUTURE SIMPLE) 3. Somebody has already borrowed the money. - The money has already been borrowed. (PRESENT PERFECT) 4. Somebody will charge a fine - A fine will be charged. (FUTURE SIMPLE) 5. Somebody makes phone calls every day. - Phone calls are made every day. (PRESENT SIMPLE) 6. When did somebody publish the book? - When was the book published? ( PAST SIMPLE) 7. Somebody is watching TV. - TV is being watched. (PRESENT CONTINUOUS) 8.What did somebody use to make pizza? - What was used to make pizza? ( PAST SIMPLE)
1 - Keys were lost in the garden. 2 - E-mail will be sent tomorrow. 3 - The money have already been borrowed. 4 - A fine will be charged. 5 - Phone calls are made every day. 6 - When was the book published? 7 - TV is watched. 8 - What is used to make a pizza?
1) The keys were lost in the garden . 2) An e-mail will be sent tomorrow. 3) The money has already been borrowed. 4) A fine will be charged. 5) Phone calls are made every day. 6) When was the book published? 7) TV is being watched. 8) What was used to make pizza? Можешь смело доверять написанному, я работаю переводчиком :)
1. The keys were lost in the garden by somebody. 2. E-mail will be send by somebody tomorrow. 3. The money was already borrowed by somebody. 4. A fine will be charged by somebody. 5. Phone calls are made by somebody every day. 6. When the book was published by somebody? 7. TV is watched by somebody. 8. не факт что праивльно но всё же - What is used by somebody to make a pizza?
http://www.translate.ru/Default.aspx/Text Это поможет!!!
Перепишите предложения в голосе пассивной модели: Кто-то ограбили дом в прошлом году. - Был ограблен дом. Когда кто-то грабить дома? - Когда был дома грабили? 1. Кто-то потерял ключи в саду. 2. Кто-то отправить электронную почту завтра. 3. Кто-то уже заимствованные деньги. 4. Кто будет взимать штраф 5. Кто-то делает телефонные звонки каждый день. 6. Когда кто-нибудь издать книгу? 7. Кто-то смотрит телевизор. 8.What сделал кто-то использовать для пиццы?
Влом!... час ночи о чём ты думаешь?... днём надо было спрашивать! ща все кто в инете только и делают всё возможное с кем бы перепихнуться найти!