Помогите, пожалуйста! Надо дать описание (как выглядит и что это такое) предметам и где это можно приобрести (в России) на английском языке. Предметы: Матрёшка Мёд Ту

Помогите, пожалуйста! Надо дать описание (как выглядит и что это такое) предметам и где это можно приобрести (в России) на английском языке. Предметы: Матрёшка Мёд Ту льский пряник Омуль (рыба). Заранее благодарю!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Matryoshka is a painted wooden doll pear shaped. 2) Honey is a sweet thick substance produced by bees from the juices of flowers. 3) Tula gingerbread is a regional type of printed gingerbread, the most famous kind of Russian gingerbreads. 4) The omul or Arctic Cisco[1] (lat. Coregonus autumnalis) is a fish of the genus whitefish of the salmon family. Length up to 64 cm, weighs up to 3 kg.