Помогите пожалуйста, владеющие английским языком

Помогите пожалуйста, владеющие английским языкомМне нужно было придумать вопросы....скажите пожалуйста, правильно ли я их составил. И если нет, исправьте.
Заранее спасибо.

1.Согласно литературным данным, какими свойствами обладает мексидол?
1.According to litearutre sources, what characteristics does mexidol have

2. Почему для изучения выбрали мексидол?
2. Why mexidol was chosen for researching?

3. Какой эффект оказывает мексидол на трансмембранных ионных каналах?
3. What effect does mexidol have on transmembrane ion currents?

4. Какие комбинации рекомендуют использовать в спинальной и эпидуральной анэстезии?
4. What combinations are reccomended to be used in spinal and epidural anestesia?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.Согласно литературным данным, какими свойствами обладает мексидол? 1.According to literITURE sources, what characteristics does mexidol have? 2. Почему для изучения выбрали мексидол? 2. Why WAS mexidol -- chosen for researching? 3. Какой эффект оказывает мексидол на трансмембранных ионных каналах? 3. What effect does mexidol have on transmembrane ion currents? 4. Какие комбинации рекомендуют использовать в спинальной и эпидуральной анэстезии? 4. What combinations are reccomended to be used in spinal and epidural anestesia?
Гость
Думаю, этот вариант правильней будет.. . 2. Why was mexidol chosen for research? Остальное в порядке.
Гость
1.According to the literary data, what properties possesses mexidol? 2.Why for studying have chosen mexidol? 3.What effect renders mexidol on transmembrane channels? 4What combinations recommend to use in spinal and epidural anestezii?
Гость
1.Soglasno literature, what are the properties mexidol? 2. Why choose to study mexidol? 3.How effect is mexidol on transmembrane ion channels? 4. Which combination is recommended to use in spinal and epidural anestezii?