Помогите​ пожалуйста с английским написать 10 предложений на (it) is/was (not) worth+Ving/N

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.It was worth writing letter 2. It was worth eating that cheeze 3.It was worth to doing housework  4. It was worth to listening teacher 5. It was worth to running quickly   6.It was not to beginning lesson   7. It was not doing something 8. It was not flying in London 9. It was not working hard  10. It was not telling you