Помогите пожалуйста  составить утвердительные предложения из этих вопросовis it cold in your room?Are your parents at home?Are your shoes new?Am I late?Are you married?

Помогите пожалуйста  составить утвердительные предложения из этих вопросов is it cold in your room? Are your parents at home? Are your shoes new? Am I late? Are you married?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
It's cold in your room. Your parents are at home. Your shoes are new. I'm late. You're married.