Помогите решить см по английскому!

Помогите решить см по английскому!1. When I (to come) home mother already (to cook) dinner.
2. I (to play) computer yesterday.
3. We (to play) computer the whole evening yesterday.
4. When I (to come) to the kitchen Mom (the cook).
5.The teacher (to understand ) that Lena (not to go) homework.
6. He (can, to help) me but (not to want).
7. Kate (to give ) me a book she (to buy) the day before .
8. They (not to be ) close friends before they (to enter) the same college.
9. They (not to be ) at home yesterday when I (to call) them up.
10. In the evening father (to read) a book, I (to play) computer while Mom (to cook).
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. When I come home mother already cooked dinner. Дорогие школьники! Никто за вас ваши задания не сделает. Возможно, помогут разобраться с теорией. Задавайте вопросы правильно, не "сделайте вместо меня" а "я делаю-делаю, а вот в этом месте не понимаю, почему так? " или "где почитать про то как решать такие задачи" и т. п. Ну вы поняли, да? Удачи! Подробнее.