Помогите Сделать правильно и раскрыть скобки. Прошедшее или настоящее время. И написать к какому оно относиться. (present simple, present perfect и т.д.) 1)They (build) their house in 1995 2) When i came hpme my dod (already) g...

Помогите Сделать правильно и раскрыть скобки. Прошедшее или настоящее время. И написать к какому оно относиться. (present simple, present perfect и т.д.) 1)They (build) their house in 1995 2) When i came hpme my dod (already) go to work. 3)They (build) the house by winter last year. 4) While we (watch) the birds, we (hear) a strange noise. 5) I could not find my umbrella somebody. 6) I was busy all last month I (wark) on my report.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)Built- past simple 2)Had already gone - past perfect 3)Built - past simple 4)Were watching- past continuous , heard - past simple 6) was working - past continuous